100 binin üzerinde çalışanın iş sağlığı ve güvenliği süreçlerine katılımı sağlanacak

employee-involvement

Türkiye’de 2012 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, çalışanların görüşlerinin alınması ve katılımlarının sağlanması konusunda işverene çeşitli yükümlülükler getirdi. Sürecin genellikle çeşitli formların doldurulması ve öneri kutularına atılması şeklinde ilerlediğini belirten TürkGüven CEO’su Alp Timurhan Çevik, “Ancak bu yöntem istenilen bilgilerin alınabilmesi için verimsiz ve etkisiz kalıyor. PerShare ile tüm bu sorunları ortadan kaldırıyoruz. Çalışanların, işlerini etkileyen karar ve faaliyetlere hızlı ve güvenli bir şekilde dahil olmalarını,  çift yönlü bir bilgi akışı sağlayarak katılım oranını artırıyoruz” dedi.

 

100 binin üzerinde çalışan sisteme dahil olacak!

Çevik, sistem hakkında şöyle bilgi verdi; “Çalışanlar, cep telefonlarından sisteme giriş yaparak işyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliği süreçlerine kolaylıkla dahil olabiliyor. Bu uygulama ile çalışanlar, karşılaştıkları güvensiz durumları fotoğraflayarak anında bildirebiliyor. Sağlık raporlarını, yıllık izin taleplerini işyeri hekimi veya İnsan Kaynakları’na sistem üzerinden aktarabiliyor; işyeri hekiminden muayene randevusu alabiliyor. Böylelikle tüm çalışanlar görüş ve önerilerini hızlı bir şekilde ilgili birimlere iletebiliyor. Tüm bu süreçlerde, sistem üzerinden çalışana anında geri bildirim verilerek sürece katılımı da teşvik ediyoruz. Firmalar da çalışanlarını iş sağlığı ve güvenliği süreçlerine dahil ederek 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun ‘Çalışanların Görüşlerinin Alınması ve Katılımlarının Sağlanması’ ve ISO 45001’in ‘Çalışan Katılımı’ gerekliliklerini karşılayabiliyor.”

 

Çevik, PerShare ile 100 binin üzerinde çalışanın işyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliği süreçlerine katılmasını sağladıklarını da sözlerine ekledi.

 

2019’u iki kat büyüme ve 2 milyon TL’Lik ciroyla tamamladı

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Çevik, “Şirket olarak iş sağlığı ve güvenliği süreçlerinin daha etkin bir şekilde yürütülerek iş kazalarının azaltılması için çalışıyoruz. Sunduğumuz yazılımsal çözümlerle bireysel uzmanlar, hekimler, OSGB’ler ve büyük kurumsal markalara yönelik çalışmalara imza atıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada 10 farklı ülkede, aralarında A101, ETİ ve LC Waikiki’nin de yer aldığı çok farklı sektörlerden 200’ü aşkın markayla çalışıyoruz. Bu markaların sistem içerisinde yönettikleri çalışan sayısı 600 bini aşıyor. Son altı ayda 75 bin çalışanı daha sistemimize dahil ederek, güçlendik. 2019’u iki kat büyüme ve 2 milyon TL’lik ciro ile tamamladık” şeklinde konuştu.

 

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun ile ülkemizde sektörün büyük bir önem kazandığını belirten Çevik, “Kanun, tüm işyerlerini ve çalışanları kapsadığı için iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin sayısı 120 bini aşmış durumda. Sürekli gelişen ve yenilenen böyle bir alanda birçok farklı kuruluşa çözümler sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 

İş sağlığı ve güvenliği yazılımlarını yurt dışına taşıyacak!

 2020’de hizmet verdikleri ülke sayısını 30’a, marka sayısını ise 400’e çıkartmayı hedeflediklerini belirten Çevik, “Bu yılsonunda 8 milyon TL ciroya ulaşmayı planlıyoruz. Yurt dışı planlarımız dahilinde Amerika Birleşik Devletleri ve Doğu Avrupa’dan başlayarak Avrupa Birliği’nin içerisine doğru ilerleme planlarımız var. Bunu yaparken de dünyada iş sağlığı ve güvenliği süreçlerinin yönetimi konusunda yardıma ihtiyaç duyanların ilk aklına gelen firma olmak istiyoruz” diye konuştu.